Aktualności

28.11.2017

Warsztaty WenDo

Po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić Was do Rybnika na wyjątkowe warsztaty asertywności i samoobrony dla kobiet WenDo.

Dwudniowe warsztaty odbędą się w dniach 2-3 grudnia w Industrialnym Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu (ul. Mościckiego 3, 44-273 Rybnik). WenDo jest metodą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu - przestać czuć się bezradną i bezbronną. Pokazuje też, jak reagować na przemoc oraz wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Na warsztaty zapraszamy pełnoletnie Rybniczanki i mieszkanki okolicznych miejscowości.

Warsztaty WenDo to dwa dni, podczas których można odnaleźć własną siłę i zadbać o przestrzeń, której nikt nie ma prawa naruszać zarówno w relacjach prywatnych, zawodowych, jak i w przestrzeni publicznej. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne.

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy:
Beata Matuszek 728 337 310, beata@fundacjareakcja.pl

Liczba miejsc jest ograniczona. Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, potwierdzenia do zakwalifikowanych uczestniczek wyślemy drogą e-mailową.

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu Fundacji im. Stefana Batorego. Współorganizatorem warsztatów jest Industrialne Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu.

Formularz zgłoszeniowy: http://bit.ly/wendo-rybnik

Dowiedz się więcej:

Dowiedz się więcej

07.11.2017

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy

Od 25 listopada do 10 grudnia po raz kolejny ruszy Kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. W tym roku również włączamy się do działania.

Już 25 listopada zapraszamy na szkolenie "Prawa seksualne i reprodukcyjne w kontekście praw człowieka", realizowane we współpracy z katowicką grupą Amnesty International, a w dniach 2-3 grudnia po raz kolejny zapraszamy na trening WenDo.

Poniżej linki do formularzy zgłoszeniowych. W razie pytań, zapraszamy do kontaktu pod numerem 728 337 310 i e-mailowo beata@fundacjareakcja.pl

->Prawa seksualne i reprodukcyjne w kontekście praw człowieka http://bit.ly/prawa_rybnik
->Trening WenDo http://bit.ly/wendo-rybnik

28.08.2017

Tworzymy audioprzewodnik "Szlakiem rybniczanek"

Dołącz do nas i stwórz z nami pierwszy rybnicki audioprzewodnik, którego bohaterkami będą kobiety, związane z Rybnikiem, które tutaj mieszkały i działały na rzecz naszego miasta.

Audioprzewodnik z założenia ma się składać z opowieści rybniczanek o rybniczankach, emancypantkach, działaczkach, kobietach, których losy były związane z naszym miastem. W toku warsztatów herstorycznych, które od początku wakacji odbywają się w Teatrze Ziemii Rybnickiej, okazało się, że tych postaci kobiecych, które mieszkały tu i działały na rzecz naszego miasta jest naprawdę sporo, natomiast często są to bohaterki zupełnie zapomniane. Tak powstała idea stworzenia audioprzewodnika.

- Chcemy dotrzeć z naszymi opowieściami o rybniczankach do jak najszerszej grupy osób w różnym wieku i dlatego postanowiłyśmy wykorzystać coraz popularniejsze aplikacje, które umożliwiają stworzenie takiego audioprzewodnika opartego o mapy google, połączenie nagrań audio, wideo i zdjęć. Nasza trasa spacerowa będzie dostępna na aplikacji izi.travel, którą każdy może bezpłatnie pobrać na telefon lub tablet - mówi Beata Matuszek

Wszystkie panie, które chciałyby współtworzyć nasz audioprzewodnik zapraszamy na warsztaty herstoryczne. Najbliższe spotkanie odbędzie się 30 sierpnia o godz. 17.00 w Teatrze Ziemii Rybnickiej. Zgłoszenia do grupy warsztatowej: http://bit.ly/herstory_rybnik. Warsztaty są dofinansowane ze środków Fundacji im. Stafana Batorego w ramach grantu w obszarze "Przeciwdziałanie dyskryminacji".

A tymczasem zachęcamy do zajrzenia do herstorycznego audioprzewodnika po Melbourne na aplikacji izi.travel ;)

Dowiedz się więcej

07.07.2017

Szlakiem rybniczanek

Fundacja RE:AKCJA zaprasza na wakacyjne warsztaty z opowiadania i spacer śladami rybniczanek.


To kolejne warsztaty Fundacji z digital storytelling podczas których w kobiecym gronie tworzymy opowieści o kobietach. Podczas spotkań wspólnie odkrywamy historie rodzinne, czyli dzieje naszych matek, babek i prababek, ale też kobiet, których losy czy dokonania nas inspirują, a o których często mało można znaleźć na kartach książek. To próba przywrócenia, często z jakichś ułamków wspomnień, relacji, wzmianek ich postaci, ich historii, czy raczej herstorii.

Pomysł na warsztaty Digital Storytelling wypływa z przekonania, że każda z nas ma swoją wyjątkową opowieść, a dzielenie się osobistymi historiami ma niesamowitą, terapeutyczną moc. Opowieści pozwalają nam lepiej zrozumieć nie tylko innych, ale przede wszystkim siebie. Warsztaty digital storytelling to chwila na wgląd w siebie i twórczą pracę nad multimedialną opowieścią, wykorzystującą obrazy, filmy i dźwięk. Praca nad opowieściami będzie miała charakter poszukiwań genealogicznych, odkrywania tradycji rodzinnych i regionalnych, a także interpretacji spuścizny kobiecej.

Warsztaty to osiem 3-godzinnych spotkań, które skierowane są do pań. Rozpoczęcie warsztatów planujemy w drugiej połowie lipca. Inauguracją tegorocznego cyklu warsztatów będzie natomiast spacer szlakami rybniczanek, na który zapraszamy wszystkich bez względu na płeć i wiek już 16 lipca (niedziela) o godz. 16.00. Zbiórka planowana jest przed Punktem Informacji Miejskiej „Halo! Rybnik” (ul. Sobieskiego 20). Przewodniczką na spacerze będzie Małgorzata Płoszaj, znana już rybniczanom z wcześniejszych podobnych spacerowych przedsięwzięć. - Spacer będzie o kobietach, które były związane z Rybnikiem, które tu mieszkały, kochały, pracowały, prowadziły biznesy, rodziły dzieci, pomagały innym, były bohaterkami (nie zawsze pozytywnymi), doświadczały tragedii - mówi Małgorzata Płoszaj. Na spacer nie obowiązują zapisy.

W przypadku chęci dołączenia do grupy warsztatowej prosimy natomiast o wypełnienie formularza zgłoszeniowego http://bit.ly/herstory_rybnik. W razie jakichkolwiek pytań kontakcujcie się z nami e-mailowo beata@fundacjareakcja.pl lub telefonicznie 728 337 310 ;)

Dowiedz się więcej

29.06.2017

Bezpłatny Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy

Serdecznie zapraszamy na bezpłatny Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy: Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych, który będzie organizowany przez naszego Partnera RCEZ.

Dowiedz się więcej

03.06.2017

Warsztaty WenDo w Rybniku

Po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić Was do Rybnika na wyjątkowe warsztaty asertywności i samoobrony dla kobiet WenDo.

Dwudniowe warsztaty odbędą się w ostatni czerwcowy weekend 24-25 czerwca w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej (ul. Rudzka 13). WenDo jest metodą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu - przestać czuć się bezradną i bezbronną. Pokazuje też, jak reagować na przemoc oraz wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Na warsztaty zapraszamy pełnoletnie Rybniczanki i mieszkanki okolicznych miejscowości.

Warsztaty WenDo to dwa dni, podczas których można odnaleźć własną siłę i zadbać o przestrzeń, której nikt nie ma prawa naruszać zarówno w relacjach prywatnych, zawodowych, jak i w przestrzeni publicznej. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne.

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy:
Beata Matuszek 728 337 310, beata@fundacjareakcja.pl

Liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem zakwalifikowania się na warsztaty jest gotowość do uczestniczenia w dwóch pełnych dniach warsztatowych (łącznie 12h). Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, potwierdzenia do zakwalifikowanych uczestniczek wyślemy drogą e-mailową.

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu Fundacji im. Stefana Batorego. Współorganizatorem warsztatów jest Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej.

Formularz zgłoszeniowy: http://bit.ly/wendo_rybnik

Dowiedz się więcej

24.11.2016

Warsztaty Digital Storytelling w Czernicy

Już w styczniu uruchamiamy kolejną edycję warsztatów Digital Storytelling. Tym razem na wyjątkowe spotkania z opowieściami zapraszamy do Ośrodka Kultury Zameczek w Czernicy.

Pomysł na warsztaty Digital Storytelling wypływa z przekonania, że każda z nas ma swoją wyjątkową opowieść, a dzielenie się osobistymi historiami ma niesamowitą, terapeutyczną moc. Opowieści pozwalają nam lepiej zrozumieć nie tylko innych, ale przede wszystkim siebie. Warsztaty digital storytelling to chwila na wgląd w siebie i twórczą pracę nad multimedialną opowieścią, wykorzystującą obrazy, filmy i dźwięk. Jesteśmy przekonane, że opowiadanie historii może zmienić świat. Porywająca opowieść może zaszczepić w słuchaczach idee, myśli i przekonania. Dostępność nowych technologii sprawia, że każdy z nas może stworzyć film, fotokast czy reportaż multimedialny.

Podczas warsztatów uczestniczki zdobędą wiedzę również z zakresu technicznych aspektów tworzenia różnych form multimedialnych (od doboru sprzętu, przez jego używanie aż po oprogramowanie do postprodukcji i montażu). Zwieńczeniem warsztatów będzie stworzenie unikalnej multimedialnej opowieści przez każdą z uczestniczek.

Praca nad opowieściami będzie miała charakter poszukiwań genealogicznych, odkrywania tradycji rodzinnych i regionalnych, a także interpretacji spuścizny kobiecej. Zebranie opowieści kobiet o sobie i innych kobietach, tego, ile czerpiemy z historii naszych matek i babć będzie stanowiło ważny element kultury lokalnych społeczności. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, jakim jest blog (oraz fotografia i wideo) - historie będą opowiadane szerszej społeczności, inspirując do poszukiwań własnych korzeni.

Warsztaty to osiem 3-godzinnych spotkań, które odbędą się od stycznia do marca 2017. Spotkania będą odbywać się w Ośrodku Kultury Zameczek w Czernicy.

Do udziału w projekcie zapraszamy mieszkanki Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego (powyżej 16 roku życia).

Projekt uzyskał dofinansowanie Fundacji im. Stefana Batorego. W ramach projektu w okresie od grudnia 2016 do grudnia 2017 warsztaty Digital Storytellin dla kobiet odbędą się w 7 miejscowościach Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Dowiedz się więcej

27.05.2016

Rekrutacja na warsztaty

Serdecznie zapraszamy kobiety na warsztaty asertywności i samoobrony WenDo, które odbędą się w dniach 25-26 czerwca 2016 r. w Industrialnym Centrum Kultury w Rybniku. Warsztaty poprowadzą absolwentki Akademii Treningu WenDo - Ewa Kruchowska i Agnieszka Biela.
Więcej o metodzie WenDo przeczytacie tutaj: http://wendo.org.pl/
Formularz rekrutacyjny jest dostępny poniżej.

Dowiedz się więcej

12.04.2016

WenDo w Rybniku

W ramach FIO 2016 zostaną zorganizowane warsztaty samoobrony i asertywności dla kobiet WenDo poprowadzone przez wykwalifikowane trenerki. Weekendowe spotkanie odbędzie się pod koniec czerwca 2016 r. Zajęcia będą całkowicie bezpłatne.
Już wkrótce podamy dokładne terminy i adres oraz uruchomimy rekrutację.

Dowiedz się więcej

31.03.2016

Warsztaty antydyskryminacyjne na UÅš w Katowicach

31 marca 2016 r. trenerka Fundacji RE:AKCJA spotkała się ze studentkami Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, które uczestniczą w fakultecie Edukacja antydyskryminacyjna prowadzonym przez panią mgr Sabinę Pawlik.
Miałyśmy okazję porozmawiać o dyskryminacji i sposobach przeciwdziałania. Wywiązało się bardzo wiele ciekawych rozmów, które mogłybyśmy prowadzić do późnych godzin. Jednak czasu było niewiele. Skupiłyśmy się na tym co pomaga w komunikacji z Innym i co ją utrudnia, podzieliłyśmy się wyobrażeniami na temat różnych historii ludzi, podkreślając, że różne osoby potrzebują różnych form wsparcia i nie istnieje jedna właściwa ścieżka postępowania. Po prostu mamy RÓŻNIE. Na koniec zastanowiłyśmy się nad stereotypami, przed którymi nie da się uciec i z którymi borykamy się nawet wobec grup, z którymi się utożsamiamy. Zawsze jednak możemy zdecydować o swojej postawie i zachowaniu. To od nas zależy co z danym stereotypem zrobimy. Może spróbujemy go zweryfikować lub być bardziej uważnym/uważną na to, że nie każdy tak ma?
Serdecznie dziękuję za zaproszenie na UŚ i jako fundacja zachęcamy do współpracy!

07.12.2015

Wyniki ankiety

Poniżej prezentujemy wyniki ankiety dot. przemocy

25.11.2015

Wypisy z raportów policyjnych i OPS w Rybniku

Zachęcamy do zapoznania się z wypisami oraz nadal - do wypełnienia ankiety:

Dowiedz się więcej

06.11.2015

Anonimowa ankieta dot. przemocy w Rybniku i na ÅšlÄ…sku

Tak, jak to było w roku ubiegłym, fundacja będzie przygotowywała raport dot. przemocy w Rybniku, na Śląsku. Jednak tym razem chcemy się skupić przede wszystkim na danych pochodzących prosto od mieszkańców. Wypełnienie anonimowej ankiety pozwoli określić stopień występowania zjawiska przemocy (także tej słownej czy internetowej) oraz wyznaczy priorytetowe czynności wspierające przeciwdziałanie przemocy. Zachęcamy do poświęcenia kilku minut na ankietę.

Dowiedz się więcej

25.10.2015

Herstory na ÅšlÄ…sku

W ramach projektu "Nasze małe, wielkie historie - Jejkowiczanki blogują" powstał blog poświęcony historiom kobiet związanych za Śląskiem. Zachęcamy do lektury i włączenia się w budowanie wspólnej galerii kobiecej.

Dowiedz się więcej

09.10.2015

Warsztaty antydyskryminacyjne dla Szkolnej Grupy Praw Człowieka

5 października odbyły się warsztaty antydyskryminacyjne prowadzone na zaproszenie Szkolnej Grupy Praw Człowieka. Dziękujemy za to zaproszenie i cieszymy się, że mogłyśmy poznać tak wspaniałą i zaangażowaną grupę! Mówiłyśmy o mechanizmie wykluczenia, o stereotypach i o tym, że każde nasze działanie ma wpływ na nasze otoczenie - nawet wtedy, gdy od razu nie jest to widoczne. Tak - sprawdziłyśmy to!

Dowiedz się więcej

11.09.2015

Każda opowieść jest ważna

Warsztaty w Gminnej Bibliotece Publicznej toczą się nieustannie. Historie tworzone przez uczestniczki nabierają rumieńców. Piszemy, odkrywamy, rozmawiamy o swoich mamach i babciach. Pojawiają się kolejne wątki warte opowiedzenia innym. Już wkrótce pojawi się blog dedykowany właśnie tym historiom.
Tymczasem zachęcamy uczennice Gimnazjum w Jejkowicach do włączenia się do projektu. Niech Jejkowice usłyszą i zobaczą historie opowiedziane przez dziewczyny. Stwórzmy razem galerię postaci, które będą inspirować i które zapiszą się na stałe w historii Jejkowic.

29.07.2015

Pierwszy warsztat twórczego pisania i story telling za nami

Pierwszy dzień warsztatów za nami. Było inspirująco, poczułyśmy miętę do opowieści. Poznałyśmy się przy kawie, w ćwiczeniach, w rozmowach. A za ścianą - animację dla dzieci prowadziły nasze dwie nieocenione wolontariuszki.
Jeżeli chciałabyś dołączyć do grupy - wystarczy wypełnić formularz (poniżej) - skontaktujemy się w ciągu dwóch dni! A co na kolejnym warsztacie? - Literatura do naszej dyspozycji zakupiona na potrzeby warsztatów; tworzenie opowieści wokół wybranych przez Was postaci kobiecych, no i oczywiście rozmowy, ciacho i miło spędzony czas
Emotikon smile
Zapraszamy panie także spoza Jejkowic! Kolejny warsztat odbędzie się 4 sierpnia o godz. 16.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jejkowicach.
GALERIA na naszym facebooku:

Dowiedz się więcej

26.06.2015

Projekt dla twórczych kobiet

Grupa nieformalna "Opowiadaczki historii" przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jejkowicach pozyskała fundusze w ramach programu Działaj Lokalnie na realizację projektu "Nasze małe, wielkie historie - Jejkowiczanki blogują". Projekt ma na celu aktywizację kobiet powyżej 15 roku życia z terenu Jejkowic w zakresie odkrywania małych i wielkich historii kobiet związanych z Jejkowicami.

REKRUTACJA została wydłużona. Pierwsze spotkanie odbędzie się 28 lipca!
Zapraszamy.
O projekcie:

Dowiedz się więcej

31.05.2015

Warsztaty kreatywne na targach NGO w Zabrzu

Targi to jarmark kreatywności i różnorodności. Świetnie wpisał się w ten klimat nasz kreatywny warsztat dotyczący Innych.
Zobaczcie sami

Dowiedz się więcej

28.05.2015

Szkolna Grupa Praw Człowieka

Uczennice V LO w Rybniku biorą sprawy w swoje ręce. Realizują kampanię społeczną "OTWÓRZ OCZY NA NIENAWIŚĆ". Jak same piszą: "Mowa nienawiści jest problemem, który dotyka wielu z nas. Przymykamy na nią oczy, bagatelizujemy, tymczasem powinniśmy mieć świadomość, jakie szkody może wyrządzić, i wyraźnie powiedzieć jej "STOP". Bądźmy wolni od nienawiści!".
Zachęcamy do śledzenia facebooka SGPC

Dowiedz się więcej

22.05.2015

Konferencja w Zabrzu

19 maja uczestniczyłyśmy w konferencji w Zabrzu w ramach projektu Śląska Sieć 3 Sektora. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń między organizacjami, postawienia ważnych pytań do sektora samorządowego i biznesu oraz do dialogu w ramach prowadzonych licznych warsztatów.

Dowiedz się więcej

15.04.2015

Kongres Kobiet w Dąbrowie Górniczej

Wymiana doświadczeń to taka sytuacja, w której budzą się ciekawe pomysły i ładuje się ducha i ciało do nowych wyzwań. Zainspiruj się i przyjedź do Dąbrowy Górniczej

Dowiedz się więcej

02.04.2015

Raport z mapowania społecznościowego ECO21

Zapraszamy do korzystania z raportu z mapowania społecznościowego Bezpieczenstwo.eco21.pl

Dowiedz się więcej

05.03.2015

Bezpieczna dzielnica - Maroko-Nowiny w Rybniku i Łabędy w Gliwicach

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla mieszkańców dzielnicy Maroko-Nowiny w Rybniku.

Strona internetowa dot. bezpieczeństwa w dzielnicy Maroko-Nowiny: www.bezpieczenstwo.eco21.pl

Inicjatywa „P3 - Bezpieczeństwo.eco21.pl” stanowi część projektu "eco21pl - Ogólnopolska Szkoła Partycypacji Ekologicznej ". Projekt realizowany jest przez Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM i został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warsztaty poprowadzi Paulina Dróżdzel – mieszkanka dzielnicy Maroko-Nowiny, absolwentka Szkoły trenerów MERITUM w Katowicach.

Bliźniaczy projekt w dzielnicy Łabędy w Gliwicach: www.gliwice2.eco21.pl
Warsztaty w Gliwicach prowadzi Wojciech Hrynaszkiewicz - mieszkaniec dzielnicy Łabędy, absolwent Szkoły trenerów MERITUM w Katowicach.

Dowiedz się więcej

11.01.2015

Przemoc w Rybniku - raport na "16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć"

Jednym z zadań statutowych Fundacji RE:AKCJA jest upowszechnianie informacji nt. przemocy.
W związku z tym wystosowano pismo do KMP w Rybniku o udostępnienie danych statystycznych oraz opracowano ogólnodostępne dane udostępnione przez OPS w Rybniku i Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach.
Wierzymy, że zapoznanie się z ww. danymi są ważnym krokiem do skutecznego przeciwdziałania przemocy w Rybniku.

10.01.2015

16 dni przeciwko przemocy.

Podstawowe informacje o światowej kampanii przeciwko przemocy.

Dowiedz się więcej